מודעות עצמית. מכיר?

להיות מודע זה להיות בשליטה?! מה דעתכם על אדם שמכיר בחולשותיו וחוזקותיו היטב, יודע לנתבם בכל סיטואציה על הצד הטוב ביותר ולצלוח מצבים קשים ומהנים כאחד? קוראים להם בד"כ אנשים עם כריזמה, יש כאלה שיקראו להם אנשים ברי מזל אבל אני קוראת לזה עבודה ומודעות עצמית. תחשבו על זה, אדם שמכיר בחולשותיו ויודע להניח אותם בצד כדי להשתלב, עם זאת מכיר היטב בחוזקותיו ותופס עליהן פיקוד בהכרח יצלח מטרתו. מדוע? כי זה אדם שלומד לשלוט במערכת הפנימית שלו ופועל על סמך זה. קוראים לזה מודעות עצמית גבוהה המשולבת בעבודה פנימית.

כמה פעמים מצאתם עצמכם בסיטואציה שהופתעתם מעצמיכם? כמה פעמים הרגשתם שגיליתם עצמיכם מחדש? ובכלל כמה פעמים היו מצבים שהתאכזבתם מעצמכם? זה קורה לכל אחד. החיים מעמידים אותנו במצבים לא צפויים שהמרחק בין התאוריה למציאות גדול ממה שחשבנו בכלל. הפתעות על עצמינו לא תמיד מעודדות אותנו ובמצבים קיצוניים יותר לא רק שאנחנו מאוכזבים אלא גם הביטחון העצמי יורד פלאים. ההתערערות לגבי מה שחשבנו שאנחנו גוברת ועמה גם ההימנעות ממצבים כאלה בעתיד. עצוב בהחלט!

חוסר מול מודעות יתר

לפעמים להיות מודע מדי יכול לבוא בעוכרינו, הרי מחשבה וניתוח יתר עד כאב ראש לא הועיל לאף אדם שלא עבד במדע, מצד שני חוסר מודעות יכולה להוות בעיה עצם חזרתה שוב ושוב בלי להבין למה. אז איך מוצאים את האיזון? מודעות יכולה להגיע מביקורת חיצונית של גורמים מסוימים, חלקם טובים לנו וחלקם לא תורמים לדימוי העצמי שלנו ויכולה להגיע בעיקר מעבודה פנימית, הסתכלות פנימה, שאילת שאלות, תרגול, אימון, הרצאות בנושא ועוד.

למה זה חשוב?
להיות מודע זה להיות עצמאי. להתנהל על פי הרצונות/צרכים/חשקים/יכולות של עצמי. לדעת להקשיב לרחשי ליבי וללכת בעקבותם. ככל שהמודעות העצמית תהיה גבוהה יותר, כך יהיה קל יותר להגשים רצונות ולהוביל. לעומת זאת, אדם המושפע ממה שאחרים אומרים עליו הוא בעצם הופך להיות, כפי שטען צ'ארלס הורטון (סוציולוג ופסיכולוג) "…האדם הינו מה שהוא חושב שאחרים חושבים שהוא" ואז מתנהג שלא בהכרח כעצמו. פה נכנס עניין של דימוי עצמי: איך אני תופס עצמי בעיני אחרים ואיך אני מתנהג בעקבות זה. מדובר במקום בו הדימוי העצמי שלי נמוך וזו עבודה אחרת אך כדי להגיע למקום הזה כדאי להיות מודע! הנה עוד סיבה למה חשוב להיות מודע.

האם אני מודע לעובדה שאני מדבר בקול רם? האם אני מודע לשינוי שחל בגופי? האם אני מודע למה שאני מכניס לפה? האם אני מודע לעוקצנות שלי לסיפורי חברים? האם אני מודע לרגישות היתר שיש לי בסיטואציות מסוימות? האם אני מודע לכך שבחרתי מטרה מעבר ליכולותיי? האם אני מודע לחוסר המטיבציה שיש לי במקרים מסוימים? האם אני מודע לכוח השכנוע הגדול שיש לי? ליכולת המכירתיות שבי? מודעות תורמת לשינוי. מודעות עוזרת לי להבדיל עצמי מהסביבה להגיע למקומות הנכונים לי.

זה הזמן לדעת: האם יש לך מודעות עצמית?!

מודעות נתנת ללמידה. אף פעם לא מאוחר מדי לשפר את המודעות העצמית, יתרה מזאת, ככל שהעבודה תהיה רציפה כך גם הצמיחה שלנו. חשוב לטפח מודעות עצמית עצם היותכם אנשים דינאמיים אשר משתנים ומתעצבים כל רגע. אף אחד לא מכיר אתכם טוב כמו שאתם מכירים עצמכם.  ניקח לדוגמה איש מכירות שמאוד רוצה להצליח, מאוד מאמין במוצר  אך תאמינו או לא הוא ביישן! איך אדם עם חזון ואמונה במוצר יסתכל לקונה פוטנציאלי בעיניים? ראשית, למד להכיר במגבלת הביישנות שלו. שנית, מצא פתרונות יצירתיים להתגבר או לעקוף את הביישנות, שלישית, אמונה עצמית.

אם אתם מרגישים שאתם חווים מודעות עצמית גבוהה שפוגעת בכם, לדוגמה: שימת דגש על כישלונות, חולשות, התרכזות במקצי שיפור ובחסר והלקאה עצמית- עצרו הכל, הפסיקו לפשפש בתוככם, הציצו החוצה אל הסביבה וחיו את המקום שאתם נמצאים בו כרגע. זה הזמן לתת מרגוע לרחשים הפנימיים המבקרים ותנו לסביבה ללטף ולחזק אתכם. בנוסף, מצאו פתרונות למלא את חצי הכוס הריקה.
אם אתם מרגישים שאתם לא מבינים למה הסביבה מבקרת ושופטת אתכם ללא הפסקה ואיך תמיד יש להם מה לומר- הכנסו פנימה לתוככם, שאלו עצמכם "מי אני"? "מה אני?" מדוע הביטחון העצמי מתערער לי. לסביבה השפעה חשובה בהתפתחות האישית שלכם ולכן חשוב להבין עד כמה הסביבה מפרה אתכם ונותנת לכם מקום להתפתח. זכרו, מודעות עצמית והתפתחות הולכים יד ביד.

הנה עוד מאמר שאולי יעניין אותך בנושא:
מריצוי עד מיצוי. ההבדל בין ריצוי לנתינה.