יחי הפרופורציות

בגיל 21 פרצתי דיסק בגב התחתון וכך בבת אחת נקטע הרצף האימוני שלי בעולם הספורט.
היום לספר על זה נשמע מעט מצחיק, הרי חצי מהאוכלוסייה סובלת מבעיות גב כאלה ואחרות, אבל בגיל 21 חשבתי שסוף העולם הגיע.
פרופורציות, מה זה? איך יודעים מתי אפשר לצאת מפרופורציה מבלי להרגיש משוגעים?!
זה בטח קרה לכם, הייתם בטוחים שזו הדרך הנכונה והתחלתם לחלום על כיוון מסוים ולדמיין איך דברים יראו או יכולים להיראות והתמסרתם לתהליך. הבנתם שזה הדבר הנכון עבורכם.

ככה היתי, בחורה בת 20 אחרי 13 שנות אימון באומנויות לחימה, הפייבוריטית של מדריך קרב המגע שלי, מדריכת קרב מגע מצטיינת בצה"ל ועם שחרורי גם מתאמנת בלחימה משולבת ומכניסה נופך חדש לגופי ומוחי באומנויות הלחימה.
למדריך שלי תוכניות גדולות עבורי: אני הולכת לפתוח מכון ולאמן נשים הגנה עצמית. יותר מזה, אישה שתאמן גברים זה אחלה גימיק (אל תשכחו מדובר במעל עשור אחורה). לא ממש ידעתי מה אני רוצה לעשות אבל זה היה נשמע לי טוב. מעין רשת ביטחון שגם אם לא אסתדר במקום אחר, תמיד אוכל להיות מדריכת קרב מגע.

היתי בשיא הכושר, בשיא הרעננות והחדות ורק רציתי ללמוד ולדעת יותר. כך מסגרת האימונים עלתה ל- 4 פעמים בשבוע, בהתמדה ומסירות. הרגשתי חזקה ומלאת ביטחון עצמי עד שבוקר אחד אני רוצה לקום מהמיטה ולא מצליחה…כאב משתק שמונע ממני להתיישב לא מוותר ומכניע אותי.
אני זוכרת את הקושי שהיה להגיע למיון, הסחבת המטורפת עד האבחנה שהוציאה דעתי מפרופורציות.

למילים יש כוח!
גם אם זה לתקופה מסוימת למילים יש כוח ולא אשכח את דברי הרופא שאמר שאת קריירת האימונים שלי סיימתי. הרגשתי כאילו אבן בלוק נופלת עלי מקומה שלישית. גם כשניסיתי להתווכח, ולמצוא פתרונות נעניתי בשלילה ובאותה תשובה- שכחי מזה.
מה אעשה עכשיו?! בניתי על האימונים, כ"כ אהבתי להיות עסוקה כל ערב, לפגוש חברים ולהוציא אנרגיות. לא הסכמתי לקבל את התשובה של הרופא והבטחתי לעצמי להחלים, לחזור להתאמן ולהוכיח אחרת. משך ההחלמה שלי היה ארוך במיוחד- קצת יותר מחצי שנה ששכבתי במיטה, מוגבלת בתנועה ונעזרת במשפחה. כל יום שעובר רק מייאש יותר, מדכא ומתסכל.
אני זוכרת את הדיכאון שאפף אותי, את תחושת ה"חרב עלי עולמי, מה אעשה עכשיו? לא מעניין אותי כלום חוץ מזה" ואת המילים של אמי שהיתה אומרת לי: "זה לא סוף העולם", "יש עוד דברים", "כנסי לפרופורציות". איו ספק כשמישהו אומר לך שאתה יוצא מפרופורציות זה מטריף! הרי מי אתם שתאמרו לי ממה נכון להתרגש וממה לא? ובכלל, כשיש משהו שאתה לא יכול אתה רק רוצה את זה יותר….
היום, עשור פלוס אחרי, בהסתכלות אחורה, ו- וואלה יצאתי מפרופרציות. היתי כל כך אבודה ולא ראיתי דרך אחרת בכלל. בזבזתי אנרגיות על החוסר, מסכנות וקורבנות ולא על מה שיש: למה זה קרה לי? אלוהים שונא אותי, מה אעשה עכשיו…

להלן המונח פרופרציה: יחסים בין דברים. במקרה שלי היחס שלי לחיים מול אימוני ספורט.
ברגע שלא היה ספורט מבחינתי לא היו חיים יותר. הדבר שאני הכי טובה בו נלקח ממני… אני לא טובה במשהו אחר מבחינתי.

למה חשוב להבין פרופורציות?

כנראה שאם לא תבינו את זה בדרך אחת תקבלו מנה בדרך נוספת…
שנתיים אחרי הפציעה חזרתי להתאמן והרגשתי מצוין אולם פציעה קשה במסגרת אימונים הכריעה את צווארי ואחרי זה באמת כבר לא יכלתי להתאמן אבל נוכחתי להבין שהפעם אני מקבלת את גזר הדין בפרופורציה טובה יותר. הפעם כבר היו אלטרנטיבות אחרות, לא תליתי את כל חיי בעולם הספורט ונכון שלא היה קל אבל כבר הצצתי הלאה לראות מה אני כן יכולה לעשות אחרת. אז היה מעט קל יותר ועכשיו אני מתמודדת עם שתי פציעות שמלוות אותי עד סוף חיי אבל… קיבלתי פרופורציה.
בכלל, לקחת דברים בפרופורציות עוזר לך לכם להבין את הבעיה טוב יותר, לנתח אותה טוב יותר ולמצוא פתרונות נעימים יותר, איתם ניתן לחיות בשלום. הפרופורציה משפיעה על יכולת החשיבה הבריאה שלנו ומאפשרת לנו להשיג תוצאות טובות יותר לעצמינו.
ואם לא למדתם את השיעור הזה הוא יגיע ממקום אחר, כמו שלי קרה…עד שתלמדו (זאת למרות שהמכה מתכררת מפעם לפעם).

איך עובדים על פרופרוציה?
יש כמה דרכים אבל אחת מהן, כמו בסיפור זה לבדוק את הסיטואציה מנקודת זמן אחרת:
*איך ארגיש בעוד 10 שנים על הסיטואציה הזו? האם אחווה את אותה הרגשה?
*איך היתה מרגישה דמות קרובה שאני מעריכה בסיטואציה הזו? לדמות תגובה שלה….

דרך נוספת היא מעין מדיטציה שלמדתי מהמרצה שלי וזו נקראית "הכנסת דיסקט חדש":
דמניינו משהו שנראה לכם רחוק מכם ולא בר השגה, ניקח לדוגמה מישהו שחלומו לקנות רכב ספורטיבי יקר (סביבות ה- 80 אף שקלים) אך לו דל תקציב (25 אלף שקלים).
עכשיו קחו את הסכום של הרכב והכפילו אותו בעשר- 800 אלף שקלים!
עכשיו זה באמת נשמע לא בר השגה אה?! מצוין בואו נמשיך להכפיל אותו בעוד 10 – 8 מיליון שקלים. וואו, המצח כבר מזיע?! מצוין.
בוא נחזור שנייה ל- 80 אלף שקלים כשמתוכם צריך להשיג עוד 55 אלף שקלים…
פתאום זה לא נשמע כ"כ נורא אה?!
צודקים. להשיג 800 אלף שקלים עם תקציב התחלתי של 25 אלף שקלים נשמע קשה ורחוק אך אפשרי. להשיג 55 אלף שקלים נשמע בר השגה ובפרופורציה נכונה.
אותו דבר עם הורדה במשקל והישגים אחרים. זה עובד ובהחלט מכניס לפרופורציות. נסו את זה.

מתי אפשר לצאת מפרופרוציה?
אם הבנתם שתרגישו אותו דבר בעוד עשור כשתהיו במקום אחר בחיים, תרגישו חופשי! אם תבינו שאין אלטרנטיבה אחרת למרות שניסיתם כל דרך אחרת בעולם, תרגישו חופשי לפרוק!
אף אחד לא יכול לומר לכם מהי התגובה הנכונה עבורכם. עשו מה שאתם מרגישים רק זכרו, כשאתם לוקחים דברים בפרופורציות התוצאות של המעשים השקולים שלכם טובים יותר … עניין של בחירה.

טיפ לסיום, עד שאדם אחר לא יהיה בנעליכם לא יבין במה מדובר אז אין טעם גם אז לצאת מפרופורציות לגביו, העניין בפרופורציה זה גם לפתח חמלה כלפי אחרים- כי זבל של אחד זה זהב של אחר. לכן לכבד זה גם עניין חשוב ביחסים (יחסים= פרופורציות).