התפתחות אישית: איך זחל הופך לפרפר?

התפתחות זה עניין אישי

כמה פעמים נשאלת אחרי ראיון עבודה "אתה חושב שיש לאן להתפתח במקום הזה"? כשחזרת מדייט "הקשר הזה יכול להתפתח לדעתך"? באמצע ויכוח רועם "השיחה הזו מתפתחת לאנשהו"? וכשחזרת מחדר הכושר וניפחת שריר מול המראה, תהית אם השריר התפתח אחרי האימון?!
נראה שהתפתחות יכולה להיות מילת מפתח לבדיקת דברים אך האם היא תמיד מקדמת? תלוי מתי.

התפתחות אישית היא חלק ממימוש הפוטנציאלי שלנו, חלק מהקיום שלנו ושלב בדרך להגשמה עצמית. השאלות שנשאלו למעלה, אולי קצת מעצבנות כי בנינו, מי רוצה לדעת ישר אחרי דייט נחמד אם זה מתפתח לאנשהו? לפעמים נחמד לחיות ברגע. עד שהתקבלתי לעבודה וסוף סוף יתחילו לזרום מזומנים, מי חושב על עוד שנה בחברה? נגיע לגשר נחצה אותו. אני יודע שרגע אחרי אימון כושר השריר לא מתפתח כמו פופאי אחרי קופסת שימורים של תרד, כי אימון כושר דורש עבודת התמדה ושריר מתפתח לאט לאט מאימון לאימון. אז נכון שהשאלות מעצבנות אבל רגע לפני שמתעצבנים תחשבו שנייה על האנשים ששואלים אתכם- אלו אנשים שרוצים בטובתנו. אנשים שאכפת להם ונראה שהם דואגים לנו לטווח הרחוק ולא רק כאן ועכשיו.

לא רק כאן ועכשיו

כדי לדעת אם ישנה התפתחות אישית כנראה שצריך לפעול מעט ואז למדוד זאת אחרי תקופת זמן.  ניקח לדוגמה מסגרת לימודית שבחרת ללמוד למשך 3 שנים. אם הלימודים תרמו להתפתחות האישית שלך תוכל לדעת רק לאחר שתתחיל את הלימודים או לחילופין עם סיום הלימודים בהשתלבות בשוק התעסוקה. אם התחלת לצאת עם השכנה שמאוד מצאה חן בעינייך, כנראה שתדע אם זורם בניכם רק לאחר כמה מפגשים טובים כשהקשר יעמיק יותר, ואם תתחיל עבודה תוכל לדעת אם זו מועילה לך רק לאחר פרק זמן מסוים. אין פה טריקים או נוסחת קסמים אך כן חשוב מאוד להיות עירני. כמעט נשמע שנושא ההתפתחות האישית יכול להיות חמקמק מאוד.

להתפתח או להתרחב?

כשאני עושה החלטה מסוימת כדאי לבדוק האם היא תורמת לי לטווח הארוך או שהיא טובה לי רק כאן ועכשיו? התפתחות, כמו שזה נשמע, תהליך שלוקח זמן ופירותיו ממתיקים רק לאחר השקיה.
לכן, בעת בחירה כדאי לשאול:
*איך זה יכול לקדם אותי? לאן זה יכול לקחת אותי ברמה האישית/התפתחותית? מה אני יכול ללמוד מזה?
*האם אני רוצה להתפתח או להתרחב? דוגמה לאיש עסקים אשר מעוניין לפתח את העסק לבין איש עסקים אשר עסקו מפותח ועכשיו מחפש להתרחב ביותר לקוחות לדוגמה. בעוד אחד מתחפש להתפתח ולפתח את העסק, השני מעוניין להרחיב את העסק שלו ולכן התפתחות אישית לא תעניין אותו.

כדי לחוות התפתחות אישית כדאי לתכנן דברים, להבין מה אני רוצה ולבנות פעולות אשר יובילו אותי למטרה הסופית. הדרך תהיה אבן בוחנת בה אוכל לבחון האם אני מממש עצמי בכל צעד שאני עושה, והאם אני חווה התפתחות אישית. האם זה מקדם אותי למקום טוב יותר עבורי והאם זה משרת אותי? אם אינך מצליח לענות על השאלות עומדות בפנייך שתי אופציות: לשנות את המטרה או להמשיך עוד קצת אחרי בדיקת כדאיות.

כל אדם אשר שואף לגדול, לצמוח, להתרחב ולהשפיע זקוק להתפתחות אישית. לכן, אם תהיה במקום שלא נכון עבורך, משהו יפריע לך ולא ייתן לך מנוח. אז תשאל היכן המטרה משרתת אותך לטווח הארוך ומשם יש להמשיך הלאה. זכור, התפתחות אישית נמדדת בטווח הרחוק (אתה מחליט מה זה טווח רחוק) ומעניקה תחושת מלאות וצמיחה. כל שדרוש לכך היא מעט סבלנות, תושייה, עשיה ועירנות.

בהצלחה,
רינת, תמיד בהתפתחות אישית.