מהפכה בראש. ככה עושים שינוי.

רוצים שינוי?!

התוכנית "מהפכה במטבח" בכיכובו של השף אסף גרניט אמנם באה לעשות סדר במטבח לבעלי מסעדות/בתי קפה במצוקה כלכלית אך אני רואה בתוכנית הזו שלל של מסרים נוספים שכל אחד מאתנו יכול ללמוד מהם משהו על עצמו. במיוחד כשזה מגיע לנושא של שליטה ואחריות.

גרניט מגיע לעזרה ברגעי משבר קשים, אך מעטפת גדולה של אגו והתנגדויות מצד בעלי המסעדות מקשה עליהם להבין את הטעויות שלהם ואת הפתרונות. נכון שלא כל אחד מתחבר לשיטת המקל והגזר וגרניט יודע להרביץ היטב במקל אך אם כבר ביקשתם עזרה- החוכמה היא להיפתח עכשיו ולתת צ'אנס לאופציות חדשות.

הדבר שבלט אצל בעלי המסעדות נקרא בשפה אימונית "דימוי אידיאלי" המדבר על איך אני נראה בעיני אחרים, מה הסביבה מצפה ממני, מה ה"נורמות" שדורשים ממני ואיך אני שומר על הכבוד והמקום שלי בעיני אחרים. ואכן, רוב בעלי המסעדות שפתחו מסעדות חלמו תמיד לומר "יש לי מסעדה", "אני הבעלים", ובמילים אחרות "אני המחליט", "אני הקובע", לי יש את הכוח בידיים. אני בשליטה, אך דבר אחד גדול הם פספסו בתהליך האדיר הזה- בשביל "כבוד" צריך לעבוד.

קח אחריות!

העבודה מתחילה מבפנים, ממקום עמוק, מהבנה שאת הבייבי שלך אתה צריך לטפח. פיזור האשמות על העובדים, חוסר רצון לקחת מטאטא ולעבוד, חוסר התעניינות בנבכי העסק ובנראות שלו מעידים על פער גדול מאוד בין מה שהם באמת רוצים בפנים לבין מה שהם מצהירים או מראים כלפי חוץ.

מהפכה במטבח עוסקת במילים אחרות במהפכה בראש. זה אולי מטשטש בעקבות הרצון הגדול לרייטינג ולדרמה אך העבודה האמתית עוסקת בשינוי גישה, מחשבה והבנה שאם בחרת במשהו אתה חייב לקחת אחריות!
בעלי המסעדות הביאו את גרניט לעזור כלכלית אבל כשצריך לקחת אתה מושכות לידיים ולעשות, כדאי תמיד גם לשתף את הסביבה הקרובה ולגייסם לעזרה פיסית או מורלית. לנו יש את הכוח לשנות את המצב שאנחנו נמצאים בו תמיד. התוכנית מראה שאפשר להתנהל גם אחרת בעזרת הבנה, אחריות, שליטה ועזרה.

גם אם בסופו של דבר המקום נסגר והסוף לא נראה מלבב, בעזרת שינוי מחשבה אפשר להבין כי הסוף הזה הוא הכי טוב שיכול להיות. בדרך התחשלנו, גדלנו, הבנו והכי חשוב למדנו על עצמנו דבר או שניים להמשך הדרך.
לכן, כשאני מסתכלת על התוכנית אני רואה מעבר לדרמה, אני רואה את המאבק הפנימי של בעלי המסעדות: החלום מול המציאות, את הסביבה שבחרו להקיף עצמם, את המניע הפנימי שעומד מאחורי כל מהלך ואת הצורך באישורים חברתיים שביקשו לעצמם עד שהגיע גרניט והסביר להם שאחריות ותפיסת השליטה בידיים זו הדרך לנהל עסק ובמילים אחרות להתנהל בחיים.

כן, אז גם מתוכניות ריאליטי אפשר ללמוד דבר או שניים על עצמנו.
ולחולמי המסעדות למיניהם ולחולמים בכלל, שאלו עצמכם: "האם אתם רוצים משהו כדי להגיד שאתם משהו או כי אתם באמת רוצים מבפנים? מוכנים לעבוד, להשקיע ולהיות שם מכל הלב כדי לקטוף את הפירות"?

קרדיט צילום תמונה: משה שי